Licówki - protetyka w Grodzisku Mazowieckim
Licówki ceramiczne są cienkimi, ceramicznymi płytkami, które są przyklejane do przedniej powierzchni zęba. Polecamy je osobom, które mają nieestetyczne szpary między przednimi zębami, trudne do wybielenia przebarwienia na zębach, nie są zadowolone z kształtu swoich zębów, mają nierówno ustawione zęby, mają złamanie szkliwa, ubytki brzegów oraz kątów lub niedorozwój szkliwa i zębiny. Do wykonania licówki ceramicznej u pacjenta, który posiada zdrowe zęby, wystarczą zazwyczaj dwie wizyty. Jednak konieczna jest najpierw wizyta konsultacyjna. Na pierwszej wizycie wybieramy kolor i odcień licówek, minimalnie oszlifujemy je w znieczuleniu, oraz wykonujemy wyciski i przyklejamy licówki tymczasowe. Czas wykonania licówki porcelanowe w laboratorium protetycznym trwa zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni. Na drugiej wizycie mocujemy gotowe licówki na zębie, wykorzystując do tego specjalny cement. Następnie udzielamy pacjentowi najważniejszych informacji na ich temat. W stomatologii estetycznej stosujemy tylko i wyłączne licówki ceramiczne o bardzo długim okresie trwałości. Ryzyko ich wypadnięcia jest ograniczone tutaj do minimum. Natomiast barwa licówek ceramicznych zmienia się razem z upływem czasu. Trwałość licówek ceramicznych jest zależna od higieny jamy ustnej oraz od stanu własnego uzębienia.
Korony protetyczne - Grodzisk Mazowiecki
Korony zębowe - najpopularniejsze rodzaje
Pierwszy, bardzo popularny rodzaj to korony protetyczne. Gdy ząb ulegnie zniszczeniu w takim stopniu, który nie daje możliwości przeprowadzenia standardowej odbudowy kompozytowej, to wtedy trzeba wstawić u pacjenta koronę protetyczną. To jest uzupełnienie cementowane na stałe. Nie wyjmuje się go z jamy ustnej. Korona protetyczna jest w stanie odbudować ząb po urazie lub bardzo zniszczony przez próchnicę. W dodatku poprawia kształt zęba, jego wielkość oraz kolor. Koronę protetyczną można zastosować w przypadku zęba wcześniej przeleczonego kanałowo, po wcześniejszym zacementowaniu wkładu koronowo-korzeniowego,
Korona zębowa a korona tymczasowa - różnice
Korony tymczasowe wykonywane są z akrylu albo z kompozytu. Zakłada się je tymczasowo, na czas wykonania ostatecznej korony. Natomiast korony docelowe mogą być wykonane między innymi z metalu, z porcelany napalanej na metal, albo w całości z ceramiki. Koron metalowych w dzisiejszych czasach już się nie stosuje ze względu na to, że są one bardzo mało estetyczne. Natomiast korony porcelanowe są wykonywane na podbudowie ze stali albo ze złota. Metal w tym zestawieniu jest odpowiedzialny za trwałość oraz wytrzymałość całej konstrukcji. Natomiast porcelana charakteryzuje się bardzo wysoką estetyką. Korony porcelanowe są najbardziej popularnymi uzupełnieniami protetycznymi. Natomiast korony pełnoceramiczne są najbardziej estetycznym modelem ze wszystkich aktualnie dostępnych w gabinetach dentystycznych. Jeżeli chodzi o trwałość i wytrzymałość mechaniczną, to jest ona taka sama jak w przypadku koron na podbudowie metalowej.
Protetyka estetyczna
W przypadku chęci poprawy kosmetyki w zębach przednich, z pomocą przychodzą licówki porcelanowe. Są to cienkie płatki porcelany, przyklejane od strony licowej zęba. Dzięki nim możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości, zmieniając kolor, kształt, długość zęba lub odbudowując jego brakujące fragmenty. Porcelana sprawia, że zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor i są nie do odróżnienia od zębów naturalnych.
Korony pełnoceramiczne to najbardziej estetyczne odbudowy zębów zniszczonych, przebarwionych bądź złamanych. Brak podbudowy metalowej sprawia, że światło załamywane na koronach zachowuje się w sposób naturalny, typowy dla własnych zębów. Korony takie dają możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa oraz naturalnych refleksów świetlnych. Dzięki temu finalny efekt pozostaje bez kompromisów- jest nie do odróżnienia od naturalnej korony własnego zęba. Podobnie korony cyrkonowe, które oprócz wysokiej wytrzymałości, charakteryzuje się wysoką przenikalnością świetlną, dzięki czemu uzupełnienia protetyczne zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów. Uzupełnienia wykonane na podbudowie z tlenku cyrkonu charakteryzują się wysoką biozgodnością i nie wykazują żadnych objawów alergicznych.
Dla pacjentów wymagających, zamiast tradycyjnych plomb kompozytowych, proponujemy wypełnienia ceramiczne (porcelanowe). Są to tzw. inlaye, onlaye, overlaye. Przygotowywane w laboratorium protetycznym, na podstawie pobranego wcześniej wycisku, ze względu na swoją jednolitą budowę, są znacznie dokładniejsze, a przy tym trwalsze, w porównaniu z typowymi wypełnieniami kompozytowymi. Ze względu na zastosowanie porcelany nie ulegają ścieraniu, jak zwykłe plomby. Dlatego też, w przypadku zębów bardzo zniszczonych, warto rozważyć odbudowę z wykorzystaniem rozwiązań tego typu.
Rekonstrukcje zwarcia
Specjalizujemy się w rekonstrukcjach zaburzonego w wyniku utraty uzębienia zwarcia. Zazwyczaj są to przypadki trudne, o różnym stopniu komplikacji, z zaburzonymi warunkami okluzyjnymi i współistniejącymi problemami ze strony stawów skroniowo-żuchwowych. Aby przywrócić dawne warunki zwarciowe, oferujemy pełen zakres protetyki zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej, opartej na światowych systemach implantologicznych. Bazując na wieloletnim doświadczeniu własnym, przeprowadzamy rekonstrukcje zwarcia z wykorzystaniem artykulatora Artex (Girrbach) i łuku twarzowego. Jest to przyrząd służący do rejestracji ułożenia szczęk względem siebie, celem wiernego odtworzenia warunków anatomicznych, panujących w stawach skroniowo-żuchwowych. Używamy go nie tylko przy przeprowadzaniu rekonstrukcji zwarcia, ale standardowo podczas rutynowego leczenia protetycznego. Wspomagając się dodatkowo zdjęciami tomograficznymi (CT) stawów skroniowo-żuchwowych, gwarantujemy pełen sukces w leczeniu nawet najtrudniejszych przypadków.