Leczenie suchego zębodołu w Grodzisku Mazowieckim
Suchy zębodół jest niezwykle nieprzyjemnym powikłaniem po zabiegu ekstrakcji zęba. Suchodół zęba polega na tym, że nie tworzy się skrzep w miejscu po usuniętym zębie. Zazwyczaj dochodzi do przypadkowego wypłukania skrzepu, jego rozpuszczenia albo całkowitego jego niewytworzenia w wyniku zaburzonego ukrwienia rany. Bardzo często zlikwidowanie skrzepu z rany po zębie jest wynikiem bardzo silnego, intensywnego płukania jamy ustnej albo za wczesnego zjedzenia posiłku zaraz po ekstrakcji.
W przypadku chorób, w których mamy do czynienia z zaburzeniami krzepnięcia krwi, czasami może nie wytworzyć się właściwy skrzep zamykający lożę po wyrwaniu zęba. Powikłanie w postaci suchego zębodołu występuje u niewielkiej liczby pacjentów po zabiegu wyrwania zęba. Standardowo pojawia się ono po usunięciu dolnych trzonowców. Kategorię podwyższonego ryzyka stanowią pacjenci, którzy ukończyli 40 rok życia, w szczególności kobiety. Występowaniu tego rodzaju powikłania sprzyjają następujące czynniki: infekcje albo stany zapalne jamy ustnej, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroby nowotworowe.
Suchy zębodól - objawy
Po jakim czasie występuje suchy zębodół? Pierwsze objawy suchego zębodołu mogą występować po około od dwóch do czterech dni po usunięciu zęba. Stopniowo intensywność odczuwanych dolegliwości bólowych narasta. Stają się one coraz trudniejsze do przetrwania i złagodzenia przy użyciu ogólniedostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Jakie są objawy suchego zębodołu?
Pierwszym i najbardziej dokuczliwym objawem suchego zębodołu jest bardzo intensywny, pulsujący ból. Dolegliwości narastają oraz odnoszą się one nie tylko do okolicy wyrwanego zęba, ale mogą też promieniować wzdłuż gałęzi nerwu trójdzielnego. Ból jest przez pacjentów odczuwany w okolicy skroni, oka albo ucha. Okolica po wyrwanym zębie jest niezwykle wrażliwa na dotyk. Do tego należy również dołączyć uczucie nieprzyjemnego zapachu z ust oraz zaburzenia smaku. Czasami może też występować gorączka oraz uczucie osłabienia. Może tym wszystkim objawom towarzyszyć również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.
Suchy zębodół - jak wygląda?
Jak wygląda suchy zębodół? Suchodół charakteryzuje się brakiem obecności skrzepu w miejscu rany po usuniętym zębie. Nie ma w związku z tym żadnej fizjologicznej bariery ochronnej. Nie dochodzi również do rozwoju stanu zapalnego tkanek, które otaczają ranę poekstrakcyjną. Ten stan zapalny jest charakterystyczny dla pierwszej fazy gojenia. Sam zębodół jest pusty, w wyniku tego, że nie utworzył się żaden skrzep lub wypełnia go masa w kolorze szaro-brunatnym. Ma ona niezwykle nieprzyjemny zapach. Czasami w loży po wyrwanym zębie jest widoczna kość zębodołu. Okolica tego miejsca jest bardzo wrażliwa na dotyk.
Leczenie suchego zębodołu w klinice w Gordzisku Mazowieckim
Dolegliwości bólowe są bardzo uciążliwe w pierwszych dwóch do czterech dni po ekstrakcji zęba. Wizyta u lekarza dentysty w naszym gabinecie stomatologicznym umożliwi rozpoczęcie odpowiedniej terapii pustego zębodołu, a co za tym idzie zmniejszenie dolegliwości bólowych. Przestrzeganie zaleceń lekarza stomatologa stopniowo przyniesie ulgę. Właściwie dobrane preparaty i zachowanie właściwego poziomu higieny jamy ustnej spowoduje, że ból powinien zniknąć po tygodniu, maksymalnie po 10 dniach.
Powinni mieć Państwo świadomość, że suchodół po wyrwania zęba wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza stomatologa. Niestety suchy zębodół jest niezwykle uciążliwą oraz bolesną dolegliwością. Nie ma takich szans, że u Państwo suchy zębodół samoistnie się zagoi. Domowe metody leczenia suchego zębodołu nie będą skuteczne. Terapia wymaga najpierw prawidłowego oczyszczenia rany przez lekarza dentystę. Właśnie dlatego stomatolog przepłukuje lożę po wyrwanym zębie roztworem soli fizjologicznej albo wodorowęglanu sodu. Później aplikuje pacjentowi środek, które hamuje proces rozpadu skrzepu i lek, który ma działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Zębodół po ekstrakcji jest zabezpieczany za pomocą specjalnego opatrunku. Ważne jest to, żeby przepłukiwać suchodół regularnie, aż dolegliwości bólowe całkowicie ustąpią. Można stosować terapię laserem biostymulacyjnym, ab pobudzić gojenie.
W klinice w Grodzisku Mazowieckim wykonujemy leczenie suchego zębodołu. Jak długo trwa leczenie suchego zębodołu? Czasami całkowite wyleczenie suchego zębodołu może zająć nawet dwa tygodnie. Nieprzyjemne dolegliwości, za sprawą przestrzegania zaleceń higienicznych od lekarza stomatologa i stosowaniu właściwych środków przeciwbólowych, które są dostępne na receptę, znikają zazwyczaj po tygodniu, maksymalnie po 10 dniach. Czas powrotu do zdrowia po wystąpieniu powikłania po ekstrakcji zęba w formie suchodołu zębowego jest zależny od zaangażowania pacjenta w proces leczenia. Powinni Państwo systematycznie zgłaszać się do naszego gabinetu stomatologicznego, żeby przepłukiwać lożę po wyrwanym zębie i bardzo dokładnie troszczyć się o higienę jamy ustnej. Dzięki temu skutecznie pozbędą się Państwo problemu suchego zębodołu.
Leczenie suchego zębodołu - jak zapobiegać jego tworzeniu?
Występowanie powikłania po wyrwaniu zęba w postaci suchego zębodołu na szczęście nie zdarza się zbyt często. Mogą Państwo temu zapobiec, gdy będą Państwo się dokładnie stosowali do zaleceń stomatologa przekazywanych przy usuwaniu zęba. Najważniejsze jest to, żeby powstrzymali się Państwo przed jedzeniem i piciem dwie godziny po wyrwaniu zęba. Szczerze odradzamy również spożywanie napojów oraz gorących pokarmów. Unikajcie Państwo też pokarmów twardych, ostrych, na przykład landrynek lub orzechów. Wskazana jest dieta, która opiera się na posiłkach, które posiadają konsystencję papki. Radzimy Państwu również zrezygnować z picia napojów przez słomkę, ponieważ ta czynność wytwarza podciśnienie w jamie ustnej, co prowadzi do oderwania skrzepu.