Implanty zębów - najlepsze implanty w Grodzisku Mazowieckim
Utrata zęba jest nie tylko poważnym problemem estetycznym, ale również zdrowotnych. Jeszcze parę lat temu jedynym rozwiązaniem po ekstrakcji zęba była proteza. Mogła być ona ruchoma albo stała (most). Jednak zarówno świadomość, jak i oczekiwania naszych pacjentów, są coraz większe, a co za tym idzie, coraz większą popularnością cieszy się leczeniem implantologiczne. Wysoka cena nie jest przeszkodą, ponieważ pacjenci mają świadomość, że inwestują w swój piękny uśmiech. Jakie są wskazania do założenia implantu zębowego?
Czym jest implant zębowy? Implant zębowy jest pewnego rodzaju protezą zęba. Jego zadaniem jest odbudowanie u pacjenta straconego zęba. Pomiędzy implantem a protezą jest jedna bardzo ważna różnica. Proteza całkowita albo częściowa to element ruchomy, który jest nakładany na dziąsła, aby uzupełnić brakujące zęby. Zęby w protezie są stworzone z porcelany albo z akrylu i osadzane na akrylowej płycie. Protezy są zakładane za pomocą specjalnych kremów mocujących albo mogą być oparte na metalowej konstrukcji. Implant jest śrubką, która montuje się w kości szczęki albo żuchwy. Wykonywana jest ona z tytanu, który nie rdzewieje i jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Pełni on funkcję korzenia zębowego. Po kilku miesiącach od umieszczenia implantu stomatologicznego w zębie jego struktura ładnie łączy się z tkanką kostną. Jeżeli te elementy się zrosną, to zakładany jest łącznik i korona zębowa, która jest odpowiedzialna za uzupełnienie ubytku.
Implant zęba to śrubka wykonana z biozgodnego materiału, jakim jest tytan. Umieszczony w kości za pomocą specjalnej mikrowiertarki, po wgojeniu w procesie osteointegracji trwającym ok. 3-6 miesięcy, spełnia funkcję sztucznego korzenia zęba. Implant zostaje bowiem przez organizm przyjęty i po wgojeniu stanowi integralną część organizmu. Korzeń taki staje się następnie filarem pełnowartościowej odbudowy protetycznej, praktycznie w pełni zastępując utracony ząb. Podczas odbudowy protetycznej łącznik, czyli element pośredniczący pomiędzy implantem, a koroną, zostaje zamontowany w jego górnej części, stanowiąc zakotwiczenie dla przyszłej korony, czy mostu.
Implanty zębów - rodzaje
Implantologia jest ciągle rozwijającą się dziedziną stomatologii, która daje pacjentom coraz więcej możliwości. Obecnie mogą Państwo wybierać spośród implantów zębowych tytanowych oraz implantów cyrkonowych.
Implanty tytanowe jak mówi sama ich nazwa, są wyprodukowane z tytanu. Jest to metal, który charakteryzuje się wysoką biokompatybilnością oraz wytrzymałością. Błyskawicznie integruje się on z kością. To sprawia, że implanty wykonane z tego metalu są trwałe, stabilne oraz wytrzymałe. Dla niektórych pacjentów pewną wadą tego rozwiązania może być kolor implantu. Gdy dojdzie do obniżenia linii dziąsła, na przykład gdy pacjent zaniedba prawidłową higienę jamy ustnej, to metalowa część implantu zaczyna być dobrze widoczna. W niektórych przypadkach tytan może wywoływać reakcje alergiczne.
Alternatywą dla implantów zębowych tytanowych są implanty cyrkonowe, Są one wykonane z tlenku cyrkonu. Posiadają one kolor kości słoniowej. Jeżeli chodzi o właściwości, to są one bardzo podobne do naturalnej tkanki zęba. Są tak samo wytrzymałe, jak implanty tytanowe oraz bardzo dobrze łączą się z tkanką kostną. Minusem tej metody może być to, że trzeba znaleźć lekarza stomatologa, który specjalizuje się w tego rodzaju implantach zębowych. Implanty mogą się również różnić z uwagi na czas oczekiwania na rezultat przeprowadzonego zabiegu. Mamy tutaj na myśli implanty jednofazowe oraz implanty dwufazowe. Te pierwsze w całości są zakładane już w czasie pierwszej wizyty. To sprawia, że pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić gabinet dentystyczny z gotowym zębem. Nie zawsze występuje jednak możliwość, żeby tak się stało. Czasami wszczepienie implantu zębowego wymaga więcej czasu. W szczególności odnosi się to do pacjentów, którzy mają bardzo duże braki w uzębieniu. Wtedy warto zastanowić się nad implantami zębowymi dwufazowymi. Najpierw wszczepiany jest sam implant, a gdy rana już dobrze się wygoi, co zazwyczaj zajmuje kilka miesięcy, to zakłada się koronę. Rodzaj implantów każdy z naszych lekarzy stomatologów wybiera w porozumieniu z pacjentem, żeby wszczepiony implant zębowy spełniał jego oczekiwania estetyczne oraz był dla niego do zaakceptowania pod względem finansowym.
Implanty zębów - wskazania do założenia
Implanty stomatologiczne polecamy tym pacjentom, u których brakuje pojedynczych zębów oraz dla tych, u których występuje całkowite bezzębie. Braki w uzębieniu mogą mieć różnorodne przyczyny, na przykład usunięcie zębów z powodu postępujących zmian próchniczych, niewykształcenie się zawiązków zębowych oraz nieleczona parodontoza. W efekcie utraty zębów dochodzi do powolnego zaniku kości, co może prowadzić do zaburzeń zgryzu, przykurczy mięśniowych, powracających bólów głowy oraz do zmiany kształtu twarzy. Wszczepienie implantu zębowego zapobiega tym wszystkim nieprzyjemnym konsekwencjom. W dodatku implanty stomatologiczne są o wiele bardziej wygodne dla pacjenta niż standardowa proteza.
Jeżeli posiadają Państwo braki w uzębieniu, to warto się skonsultować z naszym Centrum Stomatologii Estetycznej Estetica w Grodzisku Mazowieckim. Zaplanujemy dla Państwa właściwy i dopasowany do Państwa potrzeb plan leczenie. Chcielibyśmy tutaj poruszyć jeszcze kwestię bezpieczeństwa implantów zębowych. Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy implanty stomatologiczne są bezpieczne dla zdrowia i czy są wytrzymałe. W zdecydowanej większości przypadków implanty stomatologiczne nie są odrzucane po pięciu latach od ich wszczepienia. Gdy implant zęba jest założony prawidłowo i właściwie zintegrował się z kością, to może zostać z pacjentem do końca jego życia.
Zanim założymy u pacjenta implant zębowy, to najpierw musi on przejść bardzo dokładną diagnostykę, w tym zdjęcie RTG, które określą, czy kondycja zdrowotna pacjenta jest odpowiednia do tego, żeby wszczepić mu implant zębowy. To, jak długo implant zębowy, będzie służył pacjentowi, w dużym stopniu jest zależne od niego. Właściwa higiena ma bardzo duży wpływ na kondycję implantów zębowych. Pacjenci powinni regularnie czyścić zęby i przestrzenie międzyzębowe, stosować nici dentystyczne i systematycznie usuwać u dentysty zbierający się na zębach kamień. Bardzo dużym zagrożeniem dla implantów zębowych jest palenie papierosów.
Stomatologia estetyczna - czym są licówki?
Jeżeli chodzi o stomatologię estetyczną to kolejnym oferowanym przez nas zabiegiem są licówki. Są to wyjątkowo cienkie płatki, które są wyprodukowane z porcelany albo z materiału kompozytowego. Licówki naklejamy na ząb, które ma nieestetyczny kształt, został w jakiś sposób uszkodzony, złamany albo ma zupełnie inny kolor. Koszt licówek jest zależny od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane. Ostatnią oferowaną przez nas usługą jeżeli chodzi o stomatologię estetyczną jest piaskowanie zębów. Ten zabieg polega na wyrzucaniu drobinek piasku dentystycznego pod bardzo dużym ciśnieniem. To sprawia, że możliwe jest usunięcie kamienia nazębnego i większości powierzchniowych przebarwień, które są umiejscowione na zębach. W dalszej kolejności lekarz stomatolog poleruje zęby. To powoduje, że są one o wiele bardziej gładkie i mniej podatne na osadzanie się na nich różnego rodzaju substancji. Piaskowanie polecamy szczególnie osobom dorosłym. Należy je wykonywać raz, maksymalnie dwa razy w ciągu roku.