Leczenie kanałowe w Grodzisku Mazowieckim
Właściwa higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u dentysty stomatologa w większości przypadków są wystarczające, żeby utrzymać Państwa zęby w dobrym stanie. Czasami jednak bywa tak, że dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Dla pacjenta w praktyce znaczy to, że powinien on zapisać się w naszym gabinecie na leczenie kanałowe. Na czym ono polega? Czy jest bolesne?
Centrum Stomatologii Estetycznej „Estetica” jako placówka nowoczesna, dysponuje kompleksowym zapleczem diagnostyczno-leczniczym, zaopatrzonym w wysokiej klasy sprzęt. Umożliwia to przeprowadzenie leczenia endodontycznego zgodnie z najwyższymi, światowymi standardami. Dysponujemy mikroskopem operacyjnym Carl Zeiss, wyposażonym w kamerę Full HD, dzięki której pacjent podczas leczenia endodontycznego może śledzić na żywo proces leczenia, odbywający się w kanale zęba. Długość kanału określamy za pomocą endometru najnowszej generacji Raypex 6, a do opracowania kanału używamy skalera (ultradźwięki), oraz mikrosilnika endodontycznego (maszynowe opracowanie kanałów). Tak opracowane kanały, wypełniamy na gorąco ciekłą gutaperką, co gwarantuje doskonałą szczelność wypełnienia.
Podejmujemy się nie tylko przypadków prostych. Specjalizujemy się w przypadkach skomplikowanych, o wątpliwym rokowaniu. Usuwamy złamane narzędzia pozostawione w kanale, zamykamy perfroracje, będące powikłaniem leczenia endodontycznego, czy udrażniamy zobliterowane (zatkane) kanały.
Na czym polega leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe, nazywane również leczeniem endodontycznym, dla wielu osób jest już jedyną metodą, żeby uratować chorego zęba. Jest ono niezwykle potrzebne, gdy mamy do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem miazgi zębowej. Jest ona bardzo dobre unaczyniona oraz unerwiona. Wypełnia ona komorę zęba oraz jego poszczególne kanały. Zmieniona chorobowo miazga powinna zostać całkowicie zlikwidowana zarówno z komory, jak i z kanałów zęba. Podczas leczenia kanałowego wnętrze zęba jest wielokrotne oraz bardzo szczegółowo dezynfekowane, a później kanały zębowe, są wypełniane przez lekarza dentystę odpowiednimi materiałami. Ich zadaniem jest uszczelnienie kanałów i zapobieganie rozwojowi bakterii. Przy małych uszkodzeniach zęba można go bez problemu odbudować za pomocą materiałów kompozytowych. Natomiast dużo większe ubytki wymagają odbudowy protetycznej. Leczenie kanałowe przeprowadza dentysta endodonta.
Leczenie kanałowe - dla kogo jest przeznaczone
Występuje kilka wskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego. U większości naszych pacjentów najczęstszym powodem jest nieodwracalne oraz wyjątkowo zaawansowane zapalenie miazgi zęba. Standardowo jest ono powikłaniem do niewyleczonej próchnicy oraz po bakteriach, które znajdują się w ubytku. W takim przypadku ząb jest wraźliwy na nagłe zmiany temperatury oraz nacisk. Może on też wyjątkowo boleć. Czasami są też takie sytuacje przewlekłego zapalenia miazgi, gdy pacjenci nie odczuwają żadnych niepokojących objawów.
Leczenie kanałowe przeprowadzamy również u pacjentów, którzy cierpią na martwicę miazgi z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi. Dentyści w naszym gabinecie stomatologicznym realizują również ponowne leczenie kanałowe, w sytuacji, gdy kanały korzeniowe są niedopełnione. Czasem jest również potrzeba wykonania ponownego leczenia kanałowego, tak zwanego reendo, gdy kanały korzeniowe zostały nieprawidłowo wypełnione, gdy widoczne są zmiany przy wierzchołku korzenia na zdjęciu RTG, oraz gdy pacjenta po prostu boli ten konkretny ząb. Nie radzimy Ci zwlekać z wizytą w naszym Centrum Stomatologii Estetycznej Estetica w Grodzisku Mazowieckim. Dzięki naszym usługom, możesz mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech.
Leczenie kanałowe nie jest niczym strasznym i daje możliwość uratowania zęba. Pewnie chcesz wiedzieć, czy leczenie endodontyczne jest bolesne? Leczenie kanałowe, chociaż może być dla Ciebie mało przyjemne, to jest bezbolesne, ponieważ przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Wyjątkiem są przypadki, gdy stan zapalny jest niezwykle rozległy i nie sposób jest podać znieczulenia w takiej dawce, żeby było ono skuteczne. W większości przypadków na szczęście po podaniu znieczulenia, ból mija. Lekarz dentysta może swobodnie przeprowadzać dalsze etapy leczenia.
Ząb, który nie ma miazgi, nie ma już też unerwienia, a co za tym idzie nie przewodzi on impulsów bólowych. To jest niemożliwe, żeby ząb w czasie leczenia kanałowego, bolał pacjenta, jeżeli znieczulenie zostało podane prawidłowo. Jednak musimy Cię lojalnie ostrzec, że przez krótki czas po leczeniu kanałowym ząb może być niezwykle wrażliwy, ale to minie. Natomiast, gdy dolegliwości bólowe będą się nasilały, to może być oznaka, że niestety stan zapalny ciągle się rozwija.
Leczenie kanałowe - jak przebiega
Przed rozpoczęciem leczenia dentysta powinien znać kształt i długość zęba oraz wiedzieć, jak bardzo rozległy jest stan zapalny. W tym celu wykonujemy zdjęcie rentgenowskie oraz bardziej zaawansowaną tomografię komputerową. Umożliwia to również dobranie właściwego rodzaju znieczulenia dla konkretnego pacjenta. Jeżeli pacjent ma już podane znieczulenie, to dentysta może rozpocząć leczenie kanałowe. Wielu dentystów endodontów używa mikroskopów endodontycznych, które w bardzo dużym stopniu zwiększają szanse na sukces w leczeniu. Dzięki nim lekarz dentysta może zobaczyć wszystkie ujścia kanałów, co umożliwia ich bardzo dokładne udrożnienie oraz wypełnienie. Najpierw za pomocą narzędzi lekarz likwiduje wszystkie zmiany próchnicze, żeby dostać się do komory oraz do kanałów korzeniowych zęba. Później lekarz dentysta usuwa miazgę martwą albo żywą, a później bardzo dokładnie oczyszcza wnętrze zęba.
Podczas opracowywania kanały zębowe są uszczelniane oraz wypełniane, żeby nie dawać bakteriom możliwości przedostania się do tkanek okołowierzchołkowych. Podczas wypełniania kanałów dentysta używa endometru, czyli urządzenia, które sprawdza długość roboczą zęba. Po dokładnym wypełnieniu kanałów lekarz jeszcze raz za pomocą zdjęcia RTG weryfikuje, czy kanały zostały właściwie wypełnione. Po zamknięciu kanałów zębowych lekarz stomatolog zakłada podkład, który oddziela kanały od wypełnienia, a w dalszym etapie rozpoczyna odbudowę korony zębowej.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat leczenia kanałowego?
Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat leczenia kanałowego? Innowacyjne metody leczenia kanałowego są tak zaawansowane, że cały proces leczenia może odbyć się już w czasie jednej wizyty w naszym Centrum Stomatologii Estetycznej Estetica w Grodzisku Mazowieckim. Czas trwania takiej wizyty jest uzależniony od kondycji zęba, jak również od ilości kanałów zębowych. Każdy tego rodzaju zabiegu są różne. Bardzo wiele zależy tutaj od tego, ile jest kanałów zębowych do opracowania przez lekarza dentystę. Leczenie kanałowe można również wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia, ale są pewnego rodzaju ograniczenia. Leczenie kanałowe na Narodowy Fundusz Zdrowia obejmuje tylko i wyłącznie zęby od trójki do trójki, czyli przednie z wypełnieniem jednego zakażonego kanału. W odniesieniu do dzieci oraz do młodzieży do 18 roku życia, kobiet w ciąży i połogu leczenie kanałowe, to leczenie kanałowe odnosi się również do zębów z dwoma i trzema kanałami.