Periodontologia w Grodzisku Mazowieckim - choroby przyzębia
Do chorób przyzębia możemy zaliczyć między innymi: zapalenie dziąseł, czyli gingivitis, zapalenie przyzębia, czyli periodontitis, periodontologiczne objawy chorób ogólnoustrojowych, chorób rozwojowych i nabytych oraz periimplantitis. Gingivitis charakteryzuje się stanem zapalnym w zakresie powierzchniowych struktur dziąsła. Spowodowany jest on najczęściej bardzo dużym nagromadzeniem płytki nazębnej, z której tworzy się kamień nazębny. Ma on pochodzenie bakteryjne. Pacjenci mogą wtedy skarżyć się nam na krwawienie w czasie szczotkowania zębów. Jest to pierwszy bardzo poważny objaw rozwijającego się stanu zapalnego dziąseł. Podczas badania w gabinecie stomatologicznym możemy zauważyć zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, w szczególności w okolicy brodawek oraz obszarów brzeżnych.
Długotrwałe, nieleczone u dentysty zapalenie dziąseł może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych w postaci zapalenia przyzębia. W przypadku periodontitis oprócz dziąseł proces chorobowy dotyka również tkanki okołozębowe, które są położone głębiej. Stopniowo dochodzi do utraty przyczepy, rozchwiania się i do wypadnięcia zęba. Oczywiście wypadanie zębów następuje już w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Sam toczący się długotrwały stan zapalny często prowadzi do wysiewu bakterii oraz ma bardzo negatywny wpływ na narządy, które są położone poza jamą ustną, na przykład na serce, nerki lub stawy. Do nadmiernej odpowiedzi zapalnej ze strony przyzębia może dojść również w przypadku pozostałych chorób ogólnoustrojowych, takich jak na przykład: cukrzyca, choroby związane ze spadkiem odporności oraz ciąża. W takiej sytuacji właściwa profilaktyka chorób przyzębia ma wyjątkowe znaczenie.
Do rozwinięcia się chorób przyzębia mogą prowadzić też niewłaściwie wykonane uzupełnienia protetyczne albo nieodpowiednio przeprowadzone leczenie zachowawcze. Bardzo duże znaczenie ma tutaj również to, czy pacjent pali papierosy, ponieważ ten nałóg w dużym stopniu zwiększa ryzyko pojawienia się u niego chorób przyzębia. We współczesnej periodontologii coraz częściej mamy do czynienia ze stanami zapalnymi tkanek, które otaczają implanty. Kolejnym bardzo ważnym problemem, który znajduje się w zakresie nowoczesnej periontologii jest perimplantitis,
Zdrowe tkanki przyzębia dają możliwość prawidłowego działania implantu w jamie ustnej. Stan zapalny tkanek, które otaczają implant jest spowodowany przez odkładanie się kamienia nazębnego. Może on prowadzić do uszkodzenia tkanek oraz być powodem utraty implantu. W jaki sposób diagnozuje się choroby przyzębia? Wywiad i właściwie przeprowadzone badanie umożliwia nam określenie stanu przyzębia oraz potrzeb leczniczych każdego naszego pacjenta. Nasz dentysta stomatolog wykonuje to badanie za pomocą specjalnej sondy. Najczęściej jest to zgłębnik WHO. Umożliwia on lekarzowi określenie stanu przyzębia, ujawnia miejsca, w których występuje krwawienie oraz ocenia furkacje, czyli miejsca połączenia korzeni w zębach wielokorzeniowych. W czasie tego rodzaju badania lekarz stomatolog może również ocenić ruchomość zębów oraz to, czy występuje recesja, czyli zanik dziąsła w okolicy zęba.
Bardzo istotna jest również ocena higieny jamy ustnej. Zbierający się kamień nazębny jest najważniejszą przyczyną tworzenia się stanów zapalnych w różnych miejscach jamy ustnej. Lekarzowi dentyście mogą również pomóc badania radiologiczne, zdjęcie pantomograficzne, czy tomografia stożkowa. Wszystko to jest standardem w naszym gabinecie, jeżeli chodzi o diagnozowanie różnego rodzaju chorób przyzębia. Często wykorzystujemy również testy biologiczne, które określają ilość bakterii, które wywoują zapalenie przyzębia w badanych tkankach. Testy te opierają się na badaniu obecność DNA bakteryjnego.
Choroby przyzębia - jak wygląda ich leczenie
W leczeniu możemy wyróżnić trzy najważniejsze fazy. W pierwszej fazie usuwamy przyczynę wywołującą stan zapalny, czyli redukujemy ilość patogenów w jamie ustnej. W tym celu przeprowadzamy kilka zabiegów dentystycznych. Możemy wykonać na przykład: dokładny skaling nadziąsłowy i poddziąsłowy oraz wygładzenie powierzchni korzeni. W ten sposób usuwamy złogi nazębne, czyli kamień nazębny. Wykorzystujemy do tego specjalne urządzenia ultradźwiękowego. Możemy dobrać moc oraz kształt końcówki do wykonywanego zabiegu. Do likwidowania złogów poddziąsłowych wykorzystujemy kirety, czyli ręczne urządzenia, które służą do oczyszczania powierzchni korzeni. Na tym etapie leczenia bardzo często wykorzystujemy specjalistyczne urządzenia oraz lasery. Ich zadaniem jest dokładne oczyszczenie oraz biostymulacja regeneracji tkanek. Na tym pierwszym etapie zajmujemy się również ekstrakcję zębów, które i tak długo by się nie utrzymały. Likwidujemy ubytki próchnicowe oraz korygujemy wykonane wypełnienia oraz prace protetyczne. Możemy Państwu zaproponować również przeprowadzenie instruktażu higieny jamy ustnej i odpowiednio Państwa do tego zmotywować. Jeżeli chodzi o ten instruktaż higieny jamy ustnej, to wyjaśnimy Państwu, dlaczego tak ważna jest właściwa technika czyszczenia zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie specjalnych płynąć do płukania jamy ustnej.
Choroby przyzębia - zabiegi korekcyjne
W drugiej fazie wykonujemy zabiegi korekcyjne. Mamy tutaj na myśli przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, które mają na celu leczenie tkanek przyzębia pod kontrolą wzrokową, zmianę morfologii tkanek zębowych, dziąseł, kości wyrostka zębodołowego. Przywracamy im formę fizjologiczną i regenerujemy przyzębie. Możemy tutaj wyróżnić: gingiwektomię lub gingiwoplastykę, operacje płatową oraz sterowaną regenerację tkanek. Często wykonujemy również zabiegi odnoszące się do chirurgii śluzówkowo- dziąsłowej, na przykład przeszczepy dziąseł, czy leczenie recesji przez przesunięcie płatów dziąsłowych. Do trzeciej fazy odnoszą się zabiegi podtrzymujące rezultaty i pozabiegowe.