Resekcja wierzchołka korzenia zęba w Grodzisku Mazowieckim
Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba przeprowadzamy wtedy, gdy próbowaliśmy już wielokrotnie leczyć stan zapalny i wykorzystaliśmy wszystkie znane w stomatologii metody, razem z leczeniem kanałowym. Profesjonalnym określeniem resekcji zęba jest apikotomia. Zazwyczaj jest to jedyna dostępna metoda, która pozwoli nam dotrzeć do źródła infekcji i podjąć skuteczne leczenie. Gdy nie przeprowadzimy u pacjenta zabiegu resekcji, to może się to skończyć tworzeniem się torbieli, ropni, oraz ziarniaków.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba - czynności wykonywane przed zabiegiem
Bezpośrednio przed resekcją zęba wykonujemy aktualne zdjęcie rentgenowskie samego zęba lub badanie CBCT, czyli tomografię twarzoczaszki. Gdy pacjent cierpi na jakieś ogólnoustrojowe schorzenia, to lekarz stomatolog może zlecić mu dodatkowo wykonanie na przykład morfologii krwi. Bardzo często również, zanim przejdziemy do zabiegu resekcji, podejmujemy kolejną próbę leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. Jeżeli jednak lekarz stomatolog wspólnie z pacjentem zdecyduje się na wykonanie zabiegu resekcji zęba, to lekarz dentysta zazwyczaj zleca mu terapię antybiotykową.
Zabieg resekcji korzenia zęba w Grodzisku Mazowieckim
W czasie zabiegu resekcji zęba w Klinice stomatologicznej w Grodzisku Maz. znieczulamy pacjenta miejscowo. Podajemy mu ten sam środek znieczulający, który jest przez nas stosowany przy pozostałych zabiegach stomatologicznych. Na czym polega resekcja zęba? Resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem, który przeprowadza się za pomocą nacięcia śluzówki w okolicy korzenia.
Następnym etapem jest wycięcie tak zwanego okienka kostnego, które powinno mieć średnicę co najmniej 4 mm. Możemy tego dokonać wyłącznie za pomocą specjalistycznej wiertarki kostnej lub dłuta stomatologicznego.
Kolejnym krokiem jest odcięcie wierzchołka korzenia zęba, który nie nadaje się już do zastosowania wobec niego innych metod leczenia. Likwidujemy w ten sposób zmiany zapalne, które sprawiają problemy w tym obszarze. Po przejściu tego etapu lekarz stomatolog wyrówna brzegi kości, oczyści ubytek, a później bardzo szczelnie wypełni kanał korzeniowy od strony jego wierzchołka. Profesjonalnie nazywa się to wypełnieniem wstecznym.
Później lekarz stomatolog zszywa pacjentowi ranę oraz pozostawia ją do wygojenia. W niektórych przypadkach uzupełniamy również usunięty fragment kostny. Dokonujemy tego za pomocą specjalnego materiału kościozastępnego. Ta procedura znacząca przyspiesza proces gojenia się kości.
Cały zabieg resekcji zęba trwa nie dłużej niż 60 minut. Najważniejsze w całym tym zabiegu jest zagwarantowanie całkowitej szczelności kanału korzeniowego. Wtedy tylko będzie można powiedzieć, że zabieg resekcji zęba zakończył się pełnym sukcesem. Resekcja wierzchołka zęba bardzo często likwiduje bardzo intensywny ból, z których pojawia się u nas pacjent. W dodatku ten zabieg pozwala uratować ząb, a co za tym idzie uniknąć jego ekstrakcji.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba - wskazania i przeciwskazania
Resekcja zęba bardzo często jest przeprowadzana po nieudanym leczeniu kanałowym. Mówimy tutaj o sytuacji, w której wystąpiły powikłania w czasie takiego zabiegu. Niestety takie ryzyko występuje u każdego pacjenta. Najczęściej spotykanymi przyczynami konieczności wykonania tego rodzaju zabiegu są nie do końca wypełnione korzenie kanałowe albo wykorzystanie do leczenia kanałowego materiałów o słabej jakości. Obie te przyczyny mogą prowadzić do tworzenia się różnych procesów zapalnych. Często resekcja zęba jest wykonywana przy powikłaniach po leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym, w szczególności mamy tutaj na myśli wkłady koronowo-korzeniowe.
Czasami w naszym gabinecie stomatologicznym w Grodzisku Mazowieckim pojawiają się również pacjenci, których zęby mają zakrzywione albo niezwykle cienkie kanały korzeniowe. Utrudnia to, a czasami wręcz uniemożliwia skuteczne leczenie kanałowe. Bardzo rzadko dochodzi również do złamania narzędzia dentystycznego, które znajduje się w kanale korzeniowym. Mimo wszelkich naszych starań, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować takich przypadków. Wskazaniem do resekcji zęba może być również złamania korzenia w obszarze jego wierzchołka albo jego przebicie w czasie leczenia kanałowego.
Resekcja korzenia może zostać przeprowadzona również w sytuacji, gdy nastąpiło samoistne obumarcie zęba, a zmiany zapalne w obrębie korzenia zęba nie chcą się cofnąć. Jakie są przeciwwskazania do resekcji zęba? Ewidentnymi przeciwwskazaniami do resekcji zęba jest zaawansowanie zmian chorobowych. Gdy przekraczają one 1/3 przywierzchołkowej części zęba, to ten zabieg nie może zostać przez nasz gabinet stomatologiczny przeprowadzony. Taka sama sytuacja występuje, gdy dochodzi do zaniku kości, która otacza ząb albo do złamania podłużnego zęba. Czasami zmiany zapalne ozębnej oraz w obszarze jamy ustnej sprawiają, że nie ma możliwości przeprowadzenia takiego zabiegu.
Dodatkowo resekcji zęba nie przeprowadzamy u osób, które chorują na cukrzycę, choroby tarczycy oraz nadciśnienie tętnicze. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu resekcji zęba jest również ciąża. Chcemy tutaj jeszcze tylko wspomnieć jednym słowem o tym, że zabiegu tego rodzaju nie przeprowadzamy na zębach mlecznych. To tylko tak dla Państwa wyjaśnienia. Jakie mogą być ewentualnie powikłania po zabiegu resekcji zęba?
Resekcja wierzchołka korzenia zęba - powikłania
Po tym dość inwazyjnym zabiegu może wystąpić u Państwa miejscowo opuchlizna, krwawienie i uczucie bólu. Czasami u niektórych z naszych pacjentów może też występować nieprzyjemne uczucie mrowienia.
Bardzo rzadkim powikłaniem po resekcji zęba może być porażenie nerwu albo uszkodzenie sąsiedniego zęba. Jednak zapewniamy Państwa, że gdy zabieg resekcji zęba został przeprowadzony prawidłowo, to wszystko powinno się zagoić w ciągu kilku dni. Powinni Państwo utrzymywać normalną higienę jamy ustnej, z wyłączeniem zęba, na którym był przeprowadzany zabieg. W czasie rekonwalescencji nie powinni Państwo przyjmować zbyt gorących ani zbyt zimnych pokarmów. Najlepiej, wtedy sięgać po pokarmy rozdrobnione.