Usunięcie zęba stałego w Grodzisku Mazowieckim
Ekstrakcja zęba, czyli inaczej usunięcie lub wyrwanie jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na wyjęciu zęba z zębodołu. Ten zabieg jest przeprowadzany przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi takich jak na przykład kleszcze. Może być on wykonany w czasie znieczulenia. Wszystko zależy od tego, który to jest ząb oraz od indywidualnych preferencji każdego z naszych pacjentów. O tym, czy ząb zostanie ostatecznie usunięty decyduje stomatolog albo chirurg. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania usunięcia zęba.
Wyrwanie zęba stałego w w Grodzisku Maz.
Przed ekstrakcją zęba przeprowadzamy szczegółowy wywiad zdrowotny z pacjentem. Wykonujemy również zdjęcie rentgenowskie. Zabieg polega na zerwaniu wiązadeł, które odpowiadają za trzymanie się zęba w zębodole. Na początku przeprowadzamy zwichnięcie zęba, a później ostatecznie go wyrywamy. Następnym etapem jest oczyszczenie zębodołu oraz założenie opatrunku. Tutaj chcemy tylko zaznaczyć, że nie zawsze jest potrzebne zakładanie opatrunku. Ekstrakcję zęba wykonujemy zawsze z jak największą starannością. Usuwamy zęba całkowicie lub tylko zmiany okołowierzchołkowe. Zmiany te wytwarzają się ze względu na proces zapalny, który rozwijał się w tkankach. Gojenie się rany trwa zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni. Na samym końcu nasz lekarz stomatolog przekaże Państwu informacje o tym, jak powinni Państwo postępować, żeby rana właściwie się zagoiła Jakie mogą być przyczyny konieczności wyrwania zęba?
Usunięcie zęba stałego - wyrwanie czy leczenie zęba?
Żeby lekarz stomatolog orzekł, że zęba trzeba wyrwać, to musi nastąpić któraś z poniższych przyczyn. Ząb zniszczony tkankami jest najczęstszym powodem wyrwania go. Lekarz dentysta niestety jest zmuszony usunąć ząb z uwagi na to, że nie nadaje się on do tego, żeby przeprowadzić odbudowę protetyczną albo zachowawczą. Kolejną przyczyną jest ząb zatrzymany. Są to zęby, które wykształciły się w całości, ale zatrzymały się w tkance kostnej szczęki. Zaliczyć do nich można między innymi: zęby mądrości, czyli ósemki, jedynki, górne trójki, jak również zęby przedtrzonowe. Są one usuwane, ponieważ mogą być one powodem nieprawidłowego zgryzu i tego, że inne zęby zaczną się stopniowo wykrzywiać. Następny powód to zęby dotknięte próchnicą. Gdy choroba dotarła w głąb zęba, to niestety nie jest już możliwe jego odbudowania. Ekstrakcja jest przez nas zalecana również w sytuacji, gdy w jamie ustnej nie ma wystarczającej ilości miejsca, żeby zmieściły się w niej wszystkie zęby. Kolejną przyczyną wyrwania zęba mogą być schorzenia przyzębia, które prowadzą do rozchwiania się zębów.
Usuwanie zęba w Grodzisku - inne możliwe przyczyny
Niestety jedną z najczęstszych przyczyn wyrwania zębów przez dentystę jest parodontoza. Ekstrakcję przeprowadzamy również w przypadku ostrego stanu zapalnego. Może dojść do niego w przypadku silnego zakażenia, które w bardzo dużym stopniu zniszczyło ząb. Mamy tutaj na myśli takie sytuacje, gdy nasz lekarz dentysta nie jest w stanie naprawić, ani odbudować zniszczonego zęba. Wyrwanie zęba jest przez nas zalecane również wtedy, gdy korony i korzenia zęba są w dużym stopniu uszkodzone. Mówimy tutaj o różnego rodzaju urazach mechanicznych zęba. Wyrwanie zęba należy przeprowadzić również wtedy, gdy ząb się przemieszcza. Zęby, które powodują u pacjenta ból oraz ze względu na ich umiejscowienie w jamie ustnej nie mogą być leczone kanałowo, trzeba usunąć.
Przeciwskazania do usunięcia zęba stalego w klinice w Grodzisku Maz.
Występują czynniki, które sprawiają, że zabieg wyrwania zęba nie może zostać przez nas wykonany. Ekstracji nie przeprowadzamy, gdy ząb znajduje się blisko albo bezpośrednio w guzie nowotworowych, ani wtedy, gdy ząb jest umiejscowiony w naczyniu krwionośnym. Są jeszcze dodatkowe przeciwskazania do wyrwania zęba, Należą do nich między innymi: opryszczka, szczękościsk, białaczka, hemofilia, anemia, nadczynność tarczycy, niedobór żelaza lub hemoglobiny, skaza krwotoczna, cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, choroby reumatyczne, ciąża (za wyjątkiem pierwszego trymestru) oraz miesiączka.
Powikłania po wyrwaniu zęba stałego
Wszystkie powikłania powinieneś zgłosić do lekarza stomatologa, który wykonywał Twój zabieg. Gwarantujemy Państwu, że nasz dentysta podejmie wszelkie niezbędne kroki w takiej sytuacji. Jest kilka możliwych powikłań po ekstrakcji zęba. Pierwszym bardzo rzadko występującym powikłaniem jest suchy zębodół. Do tego powikłania może dojść w wyniku nieumyślnego wypłukania skrzepu albo przez to, że taki skrzep się nie wytworzy. Występuje wtedy zwiększone ryzyko pojawienia się w ranie bakterii. Może to prowadzić do zakażenia bakteryjnego. Jego objawami mogą być między innymi: mocny i rwący ból, wysoka gorączka oraz osłabienie organizmu. Bakterie potrzebują dwóch albo trzech dni, żeby zainfekować organizm.
Z tego względu, gdy mają Państwo tego rodzaju objawy, to koniecznie muszą się Państwo zgłosić do naszego lekarza stomatologa w Grodzisku Mazowieckim. Jeżeli są Państwo diabetykami albo chorują Państwo na nowotwór lub hemofilię, to są Państwo bardzo mocno narażeni na tego rodzaju powikłanie po wyrwaniu zęba. Kolejnym często spotykanym powikłaniem po ekstrakcji zęba jest ból oraz opuchnięcie rany. Takie objaw występuje dosyć często po skomplikowanym zabiegu wyrwania zęba. Tego rodzaju dolegliwości nasi lekarze stomatolodzy leczą przez zimne okłady albo zapisywanie pacjentom antybiotyków. Niepokojącym objawem może być również zbyt obfite krwawienie z rany. Najbardziej na nie są narażeni pacjenci, który przyjmują leki na rozrzedzenie krwi albo mają problemy z krzepnięciem krwi. Jednak powikłania nie są niczym, czego nie dałoby się wyleczyć.